Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Chcete si zacvičit jógu jako já na videu?

Pak začněte s videolekcemi Bezpečné jógy. První lekci vám pošlu zdarma na email.

Chybná emailová adresa.
CAPTCHA ImageRefresh Image

Videolekce

Představte si, že byste za 230 Kč měli k dispozici 30 minutové lekce, které byste si mohli pouštět na svém počítači, kdykoli byste měli ve svém nabitém programu čas a chuť si zacvičit jógu.

Jaké by to bylo, kdybyste se jen převlékli do sportovního a spustili jógovou lekci dle vašeho výběru? A měli byste jistotu, že pozice, které provádíte, jsou nejen blahodárné, ale také bezpečné, s přesným vedením?

Líbilo by se vám neztrácet čas cestováním do jógového studia, cvičit v plném soukromí, být jen sami se sebou, svým tělem, dechem, myslí, se svými prožitky?

Nyní máte konečně příležitost mít jógové lekce v češtině a v trvání do půl hodiny, což vám umožní zařadit je do svého nabitého programu několikrát týdně, díky čemuž budete moci léčivé účinky pozorovat velmi brzo. Budete se po nich cítit skvěle, a proto nebudete mít problém cvičit často a pravidelně, čímž se vaše tělo začne vracet do formy a vaše mysl bude klidnější a vy celkově spokojenější.

Cvičíte raději ráno? Nebo najdete spíš chvilku po návratu z práce? Nyní je to jen na vás! Potřebujete jen 30 minut a pak můžete pokračovat ve svých dalších aktivitách, aniž byste se museli zkrášlovat, balit si věci, opouštět rodinu, ztrácet čas přejížděním…

RADA:

Nic není zadarmo, ani klidná mysl, šťastnější život a zdravé tělo.  Chce to pevnou vůli. Najděte v sobě sílu a přesvědčte sami sebe, že vydržíte cvičit alespoň 3 měsíce alespoň 3-4 týdně. S mými videi to budete mít mnohem snazší. Bude to hračka. A budete na sebe moci být opravdu pyšní!

A pokuste se svůj čas věnovaný józe vnímat jako formu odpočinku, dobití baterek a zklidnění přetížené hlavy a ne jako povinnou fyzickou dřinu pro čisté svědomí, že se hýbete.

A vydržíte-li opravdu 3 měsíce, dejte mi vědět, co se stalo :-)

Už jste přestali váhat?

 

Jakou budete mít nyní výmluvu, že pravidelně necvičíte? :-)

 

V mých video lekcích můžete vždy očekávat:

  • Pestrou skladbu ásan na protažení celého těla
  • V rámci 5 týdnů pozice zaměřené určitým způsobem a lekce od lekce stoupající náročnost
  • Profesionální vedení
  • Přesné instrukce pro bezpečné provedení pozic
  • Motivující přístup
  • Příjemnou, klidnou atmosféru
     

CO DÁL?

Vyplňte objednávku a po zaplacení 230Kč přistane přístup k videím na prvních 5 týdnů ve vaší mailové schránce. A vy můžete hned začít :-)

  • Každou videosérii si zakoupíte za 230 Kč na 5 týdnů, během nichž vám každý týden přistane do emailové schránky prolink na novou videolekci. Každá videosérie zahrnuje celkem 5 videolekcí zasílaných postupně v průběhu následujících 5 týdnů.
  • Lekce si můžete pouštět pouze tehdy, jste-li online (z důvodu ochrany autorských práv). Přehrát vám půjdou i na tabletu či smartphonu.
  • V rámci každé videosérie je daných 5 videolekcí zaměřených na jednu oblast.
  • Po pátém týdnu vám bude nabídnuta pokračovací videosérie (po videoseérii I. videosérie II. atd.). Pokud vyšší sérii zakoupíte, máte nyní k dispozici tuto novou, ale i všechny předchozí, a to opět na 5 týdnů. Pokud každých 5 týdnů zakoupíte některou z videosérií (buď vždy o jedno vyšší nebo znovu aktivujete některou ze starších), získáváte automaticky přístup ke všem videolekcím v rámci videosérií, které jste do té doby zakoupili. Sledovat je můžete ale vždy pouze on-line.
  • Pokud po uplynutí platnosti aktuální videosérie neaktivujete platbou nějakou další, automaticky ztrácíte přístup ke všem již získaným videolekcím. Jakmile však některou nabízenou videosérii zakoupíte, máte opět všechna již dříve zakoupená videa on-line k dispozici.
  • Budete-li každých 5 týdnů vždy prodlužovat platnost předchozích videí další platbou, budete mít za 10 měsíců na výběr z více než 40 videí on-line. Nudit se tak tedy rozhodněte nebudete :-)

 

Reference

Míšiny lekce hathajógy navštěvuji od jejích prvních lektorských krůčků. Její praxe není dlouhá, ale dokázala neuvěřitelně rychle profesně vyrůst. Velmi nenásilně a lidsky předává hlavní princip jógy: sloučení mysli, dechu a těla. Pro materialisty je důležité, že se velmi zajímá o anatomii a fyziologii lidského těla a nové poznatky přináší do hodin. Provozovat jógu s Míšou mohou bez obav jak úplní začátečníci tak velmi sportovně založení lidé. Na její lekci jsem se nikdy nenudila a tělo i duše vždy dostaly právě to, co v daném okamžiku nejvíce potřebovaly.

Michaela

Míšu jsem poznala jako lektorku angličtiny a už tehdy jsem byla překvapena jejím originálním individuálním přístupem k výuce. Stejně je tomu tak i s jejími lekcemi jógy a zřejmě vůbec s čímkoliv, do čeho se s nadšením jí vlastím pouští. Jsem jí vděčná za poznání a neustálé poznávání jógy se vším, co k tomu patří. Z každé lekce odcházím s povznášejícím pocitem po těle i na duši, po fyzické stránce se cítím mnohem pružnější a pevnější, mé dřívější časté bolesti zad jsou minulostí, po psychické stránce jsem rozhodně vyrovnanější, spokojenější, umím si více vážit a užívat života. Jóga pod Míši vedením je mi ohromným přínosem do života, moc za to děkuji!

Eva Jirkovská

Líbí se mi Míšin upřímný, empatický, individuální a citlivý přístup ke každé z nás a zároveň přístup stmelující naši skupinku, což má za "následek" příjemnou a přátelskou atmosféru na každé lekci :-)
Co se týče cvičení samotného, tak jsem ráda, že nás individuálně kontroluje, koriguje, opravuje, povzbuzuje a chválí :-)
Také se mi líbí, že je každá lekce jiná, pouze tři po sobě jdoucí lekce jsou vždy stejné a konkrétně zaměřené, čímž máme větší šanci si jednotlivé pozice zapamatovat a zdokonalit.

Domnívám se, že jsem se díky józe zbavila dříve u mne častých otoků nohou (lýtek, kotníků, nártů) tzn. že má jóga zcela jistě pozitivní vliv na lymfatický systém a krevní oběh. Také si cvičením jógy udržuji správné a pevné držení celého těla, zejména páteře a celkově se cítím v lepší zdravotní i psychické kondici.

Dále velice oceňuji Míšinu dokonalou přípravu na každou lekci a to, jak se snaží každou z nás motivovat a také nám zpříjemnit relaxační fáze jednotlivých lekcí viz čaje, vůně, kameny, karty, tibetská mísa, čtení veršů atd.atd. a že je každá afirmace pro uvolnění jiná a vždy opravdu relaxační …

Nakonec nemohu nezmínit, že nás Míša nenásilným způsobem zasvěcuje i do jogínské filozofie a má veliký podíl na zklidnění mé mysli a probuzení mého zájmu o jogínské stravování atp., což má celkově pozitivní vliv na můj život, myšlení, chování......

Markéta

Lekce jógy pro zralé ženy bezpochyby zlepšily moji fyzickou i psychickou kondici.

Již po měsíci cvičení ustoupily bolesti zad, trápící mne mnoho let, polevila ztuhlost šíje a zvýšila se celková pohyblivost. Největším překvapením ale bylo výrazné zlepšení stability, narušené po operaci mozku před čtyřmi lety. Po několika lekcích jsem zvládla stát chvilku při cvičení na jedné noze a zanedlouho poté udržet rovnováhu i v pozicích palmy, čápa, bojovníka, tanečníka... Zkrátka úžasný pokrok!

Proces "léčení" probíhal pozvolna, leč účinně, pod trpělivým individuálním vedením naší milé lektorky, která vždy uvážlivě volí každý cvik a pozici s ohledem na zdravotní stav a konkrétní potíže každé z účastnic, jejichž věk se pohybuje cca od 60 do 70 let. Také nejen já jsem se naučila teprve ve zralém věku správně dýchat a účinně relaxovat.

Každá z lekcí je od začátku do konce pečlivě promyšlená a jednotlivé cviky na sebe plynule navazují. A po závěrečné 15ti minutové relaxaci, doprovázené uklidňujícím hlasem, vždy odcházím pěkně protažená, uvolněná a ve skvělé náladě.

Marie M.

 

Za svůj život jsem už zkusila spoustu cvičení, počínaje školním tělocvikem, nápravným cvičením, dvěma spartakiádami, přes zájmovou sportovní gymnastiku po tehdy moderní aerobik či kalanetiku až k tradičnímu tai-chi a jógu. U poslední zmíněné jsem vydržela nejdéle, tedy až doposud. Těch důvodů proč je hned několik. Hlavní ale je, že se při cvičení a i po něm cítím dobře. Mé tělo je ohebnější, má mysl zklidněná a po relaxaci mám někdy pocit, že celý svět je v pořádku. Zdravotně jóga prospívá každému svalu, umožňuje uvolnit klouby, zpevní a posílí. Při správném provádění cviků neublíží nikomu.
Vím, že jóga není pro každého. Někdo potřebuje při sportu adrenalin, někdo spálit více kalorií a jiný hltá raději kilometry na kole nebo při běhu. Každý jsme prostě originál a máme jiná přání i potřeby. Já už jsem ale zvolila - jógu.
Je však také dost důležité, kdo cvičení vede. Já od loňského září cvičím v Samaya józe v Berouně. Předcvičuje Míša a to moc dobře. Míša dbá nejen na dokonalé provedení pozice, ale i na správné dýchání a také bezpečnost provedení. Navíc se každou středu sejde moc prima parta a já osobně cítím pozitivní energii i ze cvičenek kolem. Dá se prostě říci, že jóga dává dobrou náladu, zdravější tělo a optimistický pohled na svět. A to v dnešní uspěchané době opravdu není málo. Můžete se přijít přesvědčit.


Dáša

více

Komu je web určen?

Web bezpečná jóga je určen všem, kteří

  • jógu chtějí cvičit a neví jak to nebo bydlí v místě, kde není jógové studio
  • jógu cvičili a zranili se a chtějí to příště dělat lépe
  • jógu cvičí, ale zajímá je, jak ásány vylepšit, aby nemohly poškodit jejich zdraví
  • chtějí bezpečně cvičit doma, a to tehdy, kdy se to hodí jim
  • cvičí ve studiu jednou týdně a svou praxi chtějí vylepšit a zintenzivnit
  • jógu cvičí odjakživa sami doma podle knih či nahrávek a uvítali by pro změnu odborné vedení
  • hledají novou inspiraci pro svou jógovou praxi
  • a mnohým dalším

 

Také patříte mezi úspěšné lidi, kteří stíhají zaměstnání, rodinu, pomoc přátelům, dovolené, sem tam nějakou tu kulturu a spoustu dalších věcí, ale nejíte kvalitní jídlo a nehýbete se? Nerelaxujete? Začíná vám z toho všeho hučet v hlavě? Chcete stihnout všechno, ale pravidelné cvičení už nedáváte? A přitom víte, že byste měli a vlastně i chtěli? ….

Jistě již víte, že jóga je blahodárná po všech stránkách a zajímají-li vás její konkrétní účinky, mrkněte semAle kde vzít čas nejen na 90 minutovou lekci, ale ještě k tomu na vypravení se, cestu do studia a návrat? Hravě jsou z toho 2 hodiny a více. Buď ošidíte děti, nebo partnera, nebo práci…

Na tomto webu naleznete vše, co potřebujete, abyste mohli cvičit v pohodlí domova (a to bez rizika, že si ublížíte):

  • 30 minutové videolekce
  • základní informace a pravdy o józe
  • rady pro bezpečné cvičení
  • zajímavosti a podrobnosti ze světa jógy, která vás budou dál motivovat
  • podporu pro další změny životního stylu, až k nim dospějete a budou vás zajímat

Můj příběh

A proč to vše nabízím právě já? Proč jsem tento web pro vás spustila?

Protože žiju šťastný, naplněný a spokojený život od chvíle, kdy jsem ho celý změnila pod vlivem jógy, takže vím, že stačí udělat první krůček, vytrvat a krok za krokem dojít až na vrchol, kde čeká zdravé, pevné tělo, spokojená mysl, šťastná duše a dennodenní radost ze života :-)

Vždy mě zajímalo lidské tělo, proto jsem vystudovala biologii na Univerzitě Karlově v Praze. A vždy mě bavilo učit, proto to byl učitelský obor. Anatomii a fyziologii jsem milovala ze všeho nejvíce. To jsem ještě nevěděla, kam mě život zavane.

Od začátku mého tréninku na lektora jógy jsem si uvědomovala, jak mocná jóga může být pro zlepšení stavu lidského organismu a mysli, ale zároveň jsem stále více viděla, že může také napáchat hodně škod.

Jelikož jsem vždy měla obrovský respekt k našemu zázračnému lidskému tělu, bála jsem se, abych svým špatným vedení klientům při mých lekcích neublížila tím, že je povedu do pozic nevhodným způsobem nebo jim budu ukazovat nevhodné pozice jako takové.

Navíc mi nikdy nestačí, že mi někdo řekne „jak“, potřebuji vědět „proč“. A nikdy, když se do něčeho pustím, to nedělám na půl – nerada pluji po povrchu.

A tak jsem ještě dřív, než jsem skončila základní půlroční výcvik, měla nastudováno mnoho zahraničních knih, internetových článků a instruktážních videí na téma bezpečnosti v józe a rizicích zranění. Mimo to jsem studovala publikace o historii jógy, o mýtech, které ji provázejí, o různých jógových stylech atd. Zabývala jsem se kineziologií a chodila jsem na semináře o pohybu a jeho podstatě.

Postupně jsem se přesvědčila, že mnoho jógových pozic a postupů, které se objevují v klasické literatuře, jsou v rozporu s moderním pojetím zdravého pohybu tak, jak na něj nyní nahlížejí zkušení fyzioterapeuti a rehabilitační pracovníci, sportovní trenéři a jiní odborníci.

A protože chápu, že chcete jógu cvičit bez obav a nemáte čas se zabývat odbornými studiemi, udělala jsem to za vás já. A jelikož vím, že máte hektické dny, a přesto byste rádi dělali něco pro své tělo, vytvořila jsem tento web :-)

Pokud józe propadnete jako já, věřím, že vás zaujme i můj další web www.zijme-jogou.cz, kde naleznete informace z historie jógy, povídání o účincích jógy na na vaše tělo, mysl, ducha i zdraví, základní jógovou filozofii a mnoho zajímavostí.

Cesta jógy

Jóga se vymyká všem ostatním filozofiím, životním přístupů, sportům i systémům péče o zdraví, protože je neuvěřitelně komplexní a dává nám návody a odpovědi v tolika oblastech života, v kolika potřebujeme. V celé své šíři nás učí, jak kultivovat své tělo, ducha, mysl a zdraví. Dopřejte si pár minut a začtěte se. Ponořte se do možností, které můžete využívat.

Mnoho dalších informací naleznete na mém druhém webu www.zijme-jogou.cz.

Jak nám jóga pomůže s hubnutím a krásným, zdravým tělem

Je-li vaším přáním zhubnout a mít pevnější, zdravější a krásnější tělo, naleznete v konceptu jógy široké spektrum technik, které vám mohou pomoci naplnit vaše přání.

Přínos jógy pro formování postavy zasahuje mnoho rovin, projděme si je postupně.

Důvodem, proč hodně lidí při stárnutí přibírá, zejména blízko čtyřicítky, je fakt, že mají méně svalů, než měli kolem dvaceti let. Jak stárneme, naše těla přirozeně ztrácejí svalovou hmotu, zejména pokud žijeme méně aktivně, než dříve. A každá ztráta svalové tkáně znamená snížení metabolismu. Pokud jíte stále stejně, plíživě tloustnete. A naopak, čím více máte svalů, tím je váš metabolismus rychlejší a snadněji spalujete tuk.

Nejdůležitější věcí pro hubnutí je tedy kromě správného jídelníčku svalová hmota. Ta při dynamických variantách jógy roste, pokud převaha zařazených prvků odpovídá silovému tréninku.

Množství spálených kalorií je druhotné. Při hodině klasické hatha jógy spálíte za hodinu zhruba 190 kalorií, tedy přibližně 800 kJ. Při asthanga józe 350 kJ (cca 1500 kJ), při vinyase flow až 600 kalorií (2500 kJ). Musíme ale celou věc vidět ze správného úhlu. Vycházejme z toho, že průměrná žena spálí při nečinnosti asi 100 kalorií za hodinu, muž zhruba 140 kalorií, tedy i když odpočíváte, spalujete energii. Porovnáte-li si čísla s energetickým výdejem na své lekci jógy, vyjde vám, že hatha jóga se spalováním tuku příliš nepomůže. Sníte jeden rohlík a energie se dorovná.

Pro dobrou kondici, s níž jde ruku v ruce zdraví a hezká postava, je třeba těchto sedmi schopností: svalové síly, výkonu, svalové výdrže, kardiovaskulární výdrže, rychlosti, koordinace, rovnováhy a ohebnosti. Jóga většinu z nich rozvíjí (snad kromě výkonu), a čím dynamičtější a silovější verzi jógy cvičíte, tím více zlepšujete svou celkovou kondici a hubnete.

Dynamické styly jógy zcela neodiskutovatelně při pravidelném (=častém) cvičení zpevňují svaly. Svalová hmota roste souměrně po celém těle a vyrovnávají se svalové disbalance.

Ale ani vy, kdo cvičíte jemnou hatha jógu, nemusíte zoufat. Je nepopiratelné, že jóga umí potlačovat duševní i fyzický stres, vylaďovat nás do pohody, harmonizovat nás v náročných dobách neklidu. Je vědecky i subjektivně prokázaným faktem, že jednoduché techniky jógy (jako např. řízené dýchání, vedená relaxace, soustředění mysli k tělu) snižují srdeční tep, rychlost dýchání, spotřebu kyslíku i krevní tlak. Pravidelné cvičení ovlivňuje autonomní nervový systém, parasympatikus, který navozuje v těle uvolnění, odpočinek. Tajemství hubnutí má v případě jemné jógy co do činění s tím, že do svého života jógou vnesete více klidu a harmonie, spokojenosti sami se sebou, se svým životem, začnete se mít více rádi a nebudete tedy nadále nahrazovat jídlem jiné věci. Jóga ovlivňuje mysl směrem k větší pohodě. (V těle se tvoří méně stresového hormonu kortizolu, který podporuje ukládání tuku v těle s následně je tukem i produkován.) Vy přestanete jídlem řešit své emoce a stres. Jíte méně a kvalitněji.

Důležitým přínosem cvičení jógy je také to, že čím víc jógujete, tím lépe se ve svém těle cítíte a tím spíše se budete s radostí věnovat i jinému pohybu či sportu, což dále podpoří vaše hubnutí. A když se pravidelně ukážete na podložce, ať už sami doma nebo ve studiu, pěstujete svou pevnou vůli. Ta je základním kamenem úspěchu jakýchkoli snah o hubnutí či formování postavy.

Jóga ve svém repertoáru nabízí mnoho ásán (pozic), které přímo posilují, protahují nebo masírují břicho. Mezi jinými zmíním alespoň pozici loďky, kraba, dále např. kobylku, luk, kobru a trojúhelník. Nejen, že to dělá dobře svalům a konturám vašeho těla, ale i střevům. Zmíněnou stimulací krajiny břišní zvyšujete schopnost těla odstraňovat ze střev usazené, často i zahnívající zbytky jídla. Čistější střeva se rovnají lepšímu trávení. I to nám pomáhá k vytoužené postavě.

A jak střeva podpořit ještě více? Jóga nabízí řadu očistných technik, zmíním jen některé. Začněme u jazyka, kde trávení začíná. Jogínská nauka doporučuje denně seškrábnout povrch jazyka lžičkou či škrabkou. Stane se tak mj. vnímavější pro chutě a (teoreticky J) vás uspokojí menší množství jídla. Každopádně je základem dobrého trávení dostatečné rozžvýkání potravy již v ústech.

Významnou očistnou technikou je rektální výplach. Nebudu zde popisovat správnou techniku provedení, doporučuji k nastudování knihu od A. Lysebetha Omládněte s jógou za 2x7 dní. Klystýr zbavuje tělo nánosů, toxinů, hlenu, kyselých tekutin apod. Spolu s tím mizí kilogramy i únava.

Pokročilejší technikou je očista střev, zvaná Šankhaprakšálana. Je třeba ji pečlivě nastudovat, v kostce lze však říci, že se jedná o pití slané vody doprovázené prováděním speciálních cviků, které zajistí, aby voda vstoupila do střev a ne do močového měchýře. Střeva v řádu minut uvolní jak vodu, tak stolici a (mnohdy letité) nánosy nestrávené stravy a škodlivin. Vám klesne váha a břicho se zploští. Kromě estetických důvodů jistě oceníte i ozdravení střev.

Účinný při snižování váhy je také druh dechového cvičení, Kapalabhátí. Ovlivňuje tělo pozitivně v mnoha rovinách, k našemu tématu zmíním zlepšení trávení, odstranění zácpy, masáž bránice a orgánů v břiše.

Složitější je technika Naulí, neboli vlnění břišní stěnou v podtlaku, se zadrženým dechem. Naulí nesmírně blahodárně působí na zdraví. Mj. posiluje břišní svaly a masíruje střeva i ostatní orgány v podbřišku. Lépe, když vás ji naučí zkušený učitel.

Podíváme-li se na jógu ještě jinak, vede nás její filozofie k pravidlu Ahimsy, tedy nenásilí. Zahrnuje zdrženlivost od jakéhokoli ubližování jakékoli živé bytosti. Mnoho praktikantů jógy se z tohoto důvodu stává vegetariány nebo vegany. Vyvážená a pestrá rostlinná strava zásobí tělo všemi potřebnými živinami, a jelikož je mnohem lépe stravitelná než maso, vejce a mléčné výrobky, pomáhá dosáhnout a udržet vysněnou váhu. Nemusíte se obávat nedostatku bílkovin, mnoho profesionálních sportovců podává své vrcholné výkony na čistě rostlinné stravě. A o vegetariánství či veganství už nepochybuje ani Světová zdravotnická organizace.

Jóga poskytuje nespočet nástrojů nejen pro hubnutí, ale celkově pro naše zdraví a seberozvoj. Nastínila jsem pouze úzký výběr a věřím, že jste nalezli inspiraci některé z nich vyzkoušet a objevit pro sebe i další. Pokud vás jakákoli informace v tomto článku zaujme, jistě si sami dohledáte detaily. Většina kvalitních knih o józe podrobně popisuje široké spektrum očistných i dechových technik a internet je informacemi zaplaven i v této oblasti.

Cvičte, pečujte o sebe a výsledek se dostaví.

Jóga pro mysl

Jako lidé máme schopnost cvičit svoji psychiku a zvyšovat kontrolu nad primitivními instinkty, emocemi a vírem myšlenek. V józe se proces takového cvičení uskutečňuje vytrvalým vědomým vnášením správných postojů do mysli, kterou je tím možné posilnit a stabilizovat proti nežádoucím reakcím. 

Správným a vytrvalým cvičením jógy získá člověk kromě dobrého zdraví  i schopnost soustředit se a uvolnit napětí. To mu umožní poznat, že příčinou jeho neklidu nejsou věci, lidé a okolí, ale strach ze ztráty něčeho, ze zmaření nadějí, ze selhání, z chorob, z neúspěchu atd.

Zjištění, že neklid si vytváří každý v sobě, je značným krokem vpřed. Adept jógy se učí a snaží dostat pod úplnou kontrolu tok svých myšlenek a soustředit své duševní síly. Tajemství štěstí spočívá podle jógy v tom, do jaké míry ovládneme své tělo, emoce a myšlenky. 

(Milan Polášek - Jóga)

Mnoho jogínských technik nás učí, jak mít svou mysl pod kontrolou. Jak ji zklidňovat a osvěžovat a především, jak z ní mít nápomocný nástroj ve vlastních službách nikoli nadřazeného pána, který určuje naši životní cestu. Většina z nás se totiž  se svou myslí ztotožňuje. Věříme, že jsme svou myslí. Mysl nás začíná ovládat, užívá ona nás, místo mi ji. Počátkem svobody je však zjištění, že nejsme totožní se svým myšlením.

Eckhart Tolle ve své knize "Moc přítomného okamžiku" vyjadřuje myšlenku, že: "Člověk, který nemůže přestat myslit, to jest téměř každý, žije ve stavu zdánlivé odloučenosti v šíleně složitém světě ustavičných problémů a konfliktů, ve světě, který je odrazem stále větší fragmentace mysli. Osvícení je stav celistvosti, pocit jednoty, a tudíž stav hlubokého klidu. Je to pocit jednoty s vnějším i vnitřním světem - pocit jednoty s Bytím. Osvícení není jen konec utrpení a konfliktů, je to zároveň osvobození z područí neustálého myšlení."

Pan Tolle nás dále učí, jak tohoto dosáhnout: "Začněte naslouchat hlasu ve své hlavě. Zaměřte se především na myšlenky, které se stále opakují. Naslouchejte tomu hlasu nezaujatě. Nic nekritizujte Neodsuzujte, co slyšíte, neboť to by znamenalo, že se váš vnitřní hlas vrátil zadními vrátky. Brzy si uvědomíte: Tam je ten hlas a tady jsem já, kdo mu naslouchá. Tento pocit vlastní přítomnosti, toto sebeuvědomění, není myšlenka, neboť vychází ze sféry vyšší inteligence za vaším myšlením. Když nasloucháte nějaké myšlence, jste si vědomi nejen té myšlenky, ale také sami sebe jako jejího svědka. To je nová dimenze vědomí. Když nasloucháte myšlence, uvědomujete si v pozadí svou vědomou přítomnost, své hlubší já. Myšlenka pak ztrácí svou moc nad vámi, rychle odejde, protože jste se přestali ztotožňovat se svou myslí."

Jóga nás učí zaměřovat se na přítomný okamžik, jelikož TEĎ je to JEDINÉ, co můžeme ovlivnit.

Ať už meditujeme, nacvičujeme dýchací techniky či cvičíme ásany, jsme vedeni k neustálému navracení pozornosti ke svému tělu a k přítomné chvíli.

Intenzivním uvědomováním si přítomného okamžiku odvádíme pozornost od myšlenkové činnosti, vytváříme mezeru v myšlení a dosahujeme vědomého stavu vysoké bdělosti. To je podstatou meditace.

Jóga pro tělo

Jóga vás uklidní, uleví vám od některých symptomů některých nemocí, vaše tělo i dech se stanou silnějšími.  Zlepší se držení těla, zvětší se dechová kapacita, funkce střev, oběh lymfy a funkce imunitního systému. 

Fakt, že jóga léčí, byl již v mnoha studiích potvrzen západní vědou. Aby se účinky jógy mohly projevit, je nutné cvičit denně. Pouze dennodenní praxe spustí potřebné změny v organismu. Zcela jistě je prospěšnější cvičit 15 minut každé ráno než jít 2x týdně na hodinovou lekci. 

Je třeba rozlišovat klasickou hodinu jógy, která má výrazné preventivní účinky a napravuje běžné problémy "zdravé" populace a lekce terapeutické, zaměřené na lidi s konkrétními zdravotními problémy (neplodnost, menopauza, osteoporóza, rakovina aj.)

Ačkoli záběr fyzických potíží a nemocí, které lze s pomocí jógy zmírnit či napravit je obrovský, naleznete níže 40 hlavních způsobů, jakými jóga pomáhá našemu tělu.

1. Jóga zvyšuje pružnost

Nemáte-li dostatečně uvolněné kyčle, mohou vás bolet kolena. Máte-li zkrácené hamstringy, mohou vás bolet záda. Strnulé svaly okolo krční páteře vedou k bolestem hlavy. Atd.

2. Jóga posiluje svaly

Ochablé svaly vedou k četným problémům, mj. k artritidě, bolestem zad, pádům ve stáří. Mnoho potíží, které si běžně spojujeme se stářím, je způsobených úbytkem svalové hmoty. 

3. Jóga zlepšuje rovnováhu

Toto je důležité zejména ve stáří, kdy jakýkoli pád zaviněný špatnou rovnováhou vede ke komplikovaným zlomeninám.

4. Jóga zvyšuje obranyschopnost organizmu

Ze všech jogínských technik má  nejlepší vliv na imunitní systém meditace. Různé studie prokázaly, že mysl ovlivňuje tělo až na úroveň genů. Pracujeme-li cíleně s našimi myšlenkami a zklidňujeme-li vědomě a často svou mysl, jsme odolnější vůči nejrůznějším patogenům. Zároveň mnoho ásan zlepšuje cirkulaci lymfy, což následně podporuje obranyschopnost (viz dále). 

Systém jógy též nabízí mnoho očistných technik (od proplachování nosu slanou vodou po výplachy střev), které pomáhají udržovat tělo v kondici.

5. Jóga zlepšuje držení těla

Hlava v přímé linii se vzpřímenou páteří znamená mnohem menší práci pro krk, páteř a příslušné svaly. Bohužel je běžným nešvarem dnešní počítačové doby hlava předsunutá dopředu a ohnutá, kulatá záda. To vede k bolestem hlavy, syndromu karpálního tunelu, únavě a dalším neduhům. Existuje také věděcký důkaz, že špatné držení hlavy vede k předčasným úmrtím (zvýšené riziko arterosklerózy a jejích následků).

6. Jóga zlepšuje činnost plic

Jogínské dýchací techniky umožňují plnou výměnu plynů v plicích - do spodiny plic, která je bohatě prokrvená, se může dostat vzduch bohatý na kyslík a ten následně putuje do celého těla. Mohou být současně odvedeny plynné odpadní látky, zplodiny metabolismu.

7. Jóga vede k hlubšímu a pomalejšímu dechu

Pomalejší dech zklidňuje nervový systém. Méně hlubších dechů prokazatelně dopraví do alveolů (resp.do krve) více kyslíku než více mělkých, rychlých dechů. 

8. Jóga podporuje dýchání nosem

Fitrační systém v nose vychytává škodliviny a ohřívá vzduch vstupující do plic. Dýchání pusou vede ke špatnému skusu zubů, špatnému dechu, chrápání a dalším problémům.

Tím, že jóga nabízí i očistné techniky, máme k dispozici nástroj na čištění nosní dutiny (prolévání slanou vodou). Čistý nos může lépe vychytávat patogeny a umožňuje nám zhluboka dýchat.

9. Jóga zvyšuje prokrvování tkání

Čím více vzduchu se dostane do plic, tím více kyslíku se dostane k tkáním. Jóga prokazatelně zvyšuje množství hemoglobinu a červených krvinek. Přetáčecí pozice nejprve  vyždímají krev z vnitřních orgánů jako z houby na tabuli a po uvolnění do nich umožní vstoupit  čerstvé krvi. Ta umožňuje z tkání odvádět odpadní produkty metabolismu a udržet tak orgány a svaly silnější, odolnější a výkonnější.

10. Jóga zlepšuje zdraví kloubů

Výživa k chrupavkám v kloubech, např.v kolenou, putuje při zátěži, resp.při pohybu, kdy je mezikloubní tekutina vytlačena ven a poté nová nasáknuta dovnitř. Bez dostatečného pohybu chrupavka vysychá a chátrá a neposkutuje dostatečné odpružení kloubnímu spojení. Pestrost pohybu při různých ásánách navíc zajišťuje stejnoměrné opotřebování kloubu a zamezujejeho jednostrannému přetěžování.

11. Jóga vyživuje meziobratlové ploténky

Stejně jako chrupavky v kloubech, také chrupavky, které tvoří meziobratlové ploténky, postrádají nezávislé zásobení krví. Živiny z přilehlých cév k nim mohou být proto doručeny pouze pohybem. Správně vyvážená jógová praxe zahrnující záklony, předklony, přetáčecí pozice, protahování páteře aj. pomáhá předcházet vysýchání plotének a jejich degeneraci. Ploténky mohou absorbovat nárazy způsobené pohybem a chránit tak obratle. Tím, že je prostor mezi obratli dobře "vypolštářkovaný", má páteřní kanál dostatek prostoru a nedochází k uskřinutí nervů.

12. Jóga zlepšuje návrat žilní krve

Na rozdíl od tepen nemohou žíly "tlačit" krev vpřed a návrat krve z periferií do srdce je tak závislý na pohybu těla. Obrácené pozice usnadňují oběh krve a ulehčují práci srdci. Tím lze předcházet problémům v křečovými žilami, oteklými kotníky apod.

13. Jóga zlepšuje oběh mízy

Lymfatický systém bojuje s infekcemi, zabíjí toulající se rakovinné buňky a zneškodňuje toxický buněčný odpad. Lymfa proudí ve vlastních cévách podél krevních cév. Mízní cévy nemají ve stěnách svaly, proto je pohyb okolních svalů a orgánů zásadní pro mízní cirkulaci. 

14. Jóga zlepšuje funkci chodidel

Nefungují-li chodidla správně, objevují se problémy s kotníky, koleny, kyčlemi, zády... Jógové pozice ve stoje upravují plochou nohu a další disfunkce chodidel. 

15. Jóga zlepšuje propriocepci - vnímání polohy těla v prostoru

Uvědomování si těla je základem konceptu uvědomování si, který je středobodem každé jógové praxe. S prohlubující se praxí postupuje také schopnost cvičit se zavřenýma očima při stálém povědomí o poloze těla a končetin a schopnost obracet se do nitra. Začnete-li citlivěji vnímat své vnitřní pochody, snadněji zachytíte jemné signály počínající nemoci.

16. Jóga zvyšuje kontrolu nad tělesnými funkcemi

S větším vědomím přichází více kontroly nad tělem. Mnoho jogínů si dokáže snížit tep, přivést více krve do pánve bojují-li s neplodností či navodit stav relaxace, nemohou-li usnout. 

17. Jóga posiluje kosti

Přenášení váhy při mnohých pozicích zpevňuje kosti a chrání před osteoporózou. Ásany jako bojovníci či pes obrácený hlavou dolů působí na zvýšení hustoty kostí. Jelikož jóga snižuje stres a napětí, vyplavuje se méně stresového hormonu kortizolu, který uvolňuje vápník z kostí a způsobuje jejich křehkost.

18. Jóga podporuje úbytek hmotnosti

Kromě celkového snížení hmotnosti byl zaznamenán úbytek tuku na problematických partiích - zadních částech nohou, pod lopatkami, na obvodu těla atd. Kromě spalování kalorií má jistě vliv i spirituální a emoční rozměr jógy a vědomí, které jóga přivádí k jezení. 

19. Jóga vylaďuje nervový systém

Snižování stresu dopomáhá rovnováha mezi dvěma větvemi autonomního nervového systému - sympatikem a parasympatikem. Sympatikus je aktivnější ve chvílích ohrožení a připravuje tělo k útoku či obraně. Parasympatikus přebírá nadvládu v ostatních situacích - uklidňuje, obnovuje, snižuje krevní tlak, zvyšuje oběh krve v orgánech, umožňuje nám odpočívat a zažívat. Meditace, řízené dýchání, obrácení se do nitra, to vše zvyšuje nadvládu parasympatiku a snižuje škodlivé dopady stresu. 

20. Jóga zlepšuje funkci nervového systému

Skrze různé jogínské techniky lze nervový systém zklidňovat či stimulovat. Správnou kombinací zklidňujících či aktivizujících technik zajišťuje jóga flexibilitu nervovému systému, který pak vhodně aktivuje sympatikus a parasympatikus tehdy, je-li potřeba. Zdá se, že jóga vylepšuje schopnost těla (mozku) vnímat jemné informace z receptorů a vyrovnávat se se změnami v různých polohách těla. Jóga také pozitivně ovlivňuje změny srdečního rytmu – srdeční sval pružněji reaguje i na drobné požadavky.

Mezi další zajímavá zjištění patří i fakt, že zpěv manter (stejně jako recitování modliteb s růžencem) upravuje délku dechu na zhruba šest dechů za minutu (s delším výdechem), což má velmi zklidňující účinek na mozek, resp. celé tělo. Jiné studie naznačují, že zpěv mantry Om (prvotní zvuk ve vesmíru) pomáhá vibracemi, které při zpěvu vznikají uvnitř mozku, udržovat otevřené dutiny v hlavě.

21. Jóga zlepšuje funkci mozku

Jóga prokazatelně zlepšuje koordinaci, reakční čas, paměť a další parametry efektivní mozkové činnosti. Když se učíte jógu, učíte se úplně nové pohyby a nutíte mozek pracovat jinak. Další vliv mají dýchací techniky, vizualizace, mantry, meditace atd. Všechny tyto aktivity vedou k vytváření nových spojů v mozku, což je klíčové zejména ve stáří, jelikož nám to zajišťuje pružnost mozku a udržuje jeho funkce v co největším rozsahu. Jóga nás také učí zaměřovat pozornost.

22. Jóga aktivuje kůru levého předního laloku mozku

Speciálními přístroji bylo změřeno, že v kůře levého předního mozkové laloku probíhá vyšší aktivita u lidí, kteří meditují. Je zde přímá souvislost s pocity štěstí, lepší imunitou, odolností vůči zlosti a frustraci atd.

23. Jóga mění hladinu neurotransmiterů (přenašečů nervových vzruchů)

Studie na Benares Hindu University zjistila, že kontinuální šestiměsíční praxe jógy snižuje depresi. Lidé, kteří neužívali antidepresiva, dosáhli cvičením jógy stejných pozitivních výsledků v hladině neuropřenašečů, jako kontrolní skupina, která po celé období užívala léky na depresi. V obou případech se zvýšila hladina serotoninu a klesla hladina kortisolu a monoaminoxidázy.

24. Jóga snižuje hladinu stresového hormonu kortisolu

Dlouhodobě zvýšená hladina kortisolu u lidí v permanentním stresu (rozvod, přetížení v práci, úmrtí v rodině…) snižuje obranyschopnost organismu, zhoršuje paměť, vede k poruchám tělesné hmotnosti atd.

25. Jóga snižuje hladinu krevního cukru

Studie mezi diabetiky prokázaly schopnost jógy snížit hladinu rychlého cukru v krvi, stejně jako hemoglobinu A1c. Tím následně snižuje riziko komplikací infarktu, selhání ledvin, oslepnutí apod.

26. Jóga snižuje krevní tlak

Pravidelné fyzické cvičení a vyladění tělesné hmotnosti vede následně ke snížení krevního tlaku. Jako velmi efektivní se zde ukazuje především jogínská relaxace.

27. Jóga zlepšuje hladinu cholesterolu a triglyceridů

Četné studie potvrdily schopnost jógy snižovat hladinu krevních tuků, včetně LDL („zlý cholesterol“) a triglyceridů, které jsou zodpovědné za mnoho zdravotních potíží.

28. Jóga ředí krev

Jóga snižuje tendenci krevních destiček vytvářet nežádoucí sraženiny, a dále snižuje množství fibrinogenu a podporuje rozpad fibrinu, dvou bílkovin, které ovlivňují vznik sraženin.

29. Jóga upravuje funkci střev

Stres vede k průjmu či zácpě. Jógové pozice přispívají ke správné funkci střev tím, že vedou k jejich stlačování, pomáhají posouvat jejich obsah a odvádět z nich odpadní produkty. Funkce střev se ale sama zlepšuje i se snižujícím se stresem, s čímž právě jóga výrazně pomáhá.

30. Jóga uvolňuje nevědomé sevření svalů

Skrze uvědomování si těla, které si vybudujete praktikováním jógy, se naučíte všímat, které svaly a kdy zatínáte nevědomě a zbytečně. Jóga nás učí uvolnit všechny svaly, které nepotřebujeme pro danou pozici. Týká se to také obličejových svalů, jelikož většina pozic by se měla cvičit bez výrazu. Některé svaly lze uvolnit pouhým cíleným uvědoměním a snažením, u jiných nám zabere roky, než se je naučíme nezapojovat, nejsou-li potřebné. Nevědomé zatínání svalů v běžném životě (např. křečovité držení tužky, volantu či násilný stisk zubů) může vést k chronickému napětí v zápěstí, pažích, ramenou, krku a obličeji, způsobovat svalovou únavu a bolestivost, což zhoršuje stres a náladu.

31. Jóga využívá představivost pro nastartování změn v těle

Vizualizace a představivost hraje v józe důležitou roli a může usnadnit tělesné i duševní změny. Mnoho vědeckých studií potvrdilo sílu těchto technik (např. nárůst svalové hmoty z „pouhého“ představování si série cviků). Veškerá změna se nejprve děje v hlavně a náš mozek nerozlišuje mezi tím, zda fyzicky ležíme na pláži nebo si ve fantazii navodíme situaci jako bychom ji prožívali.

32. Jóga uvolňuje bolest

Nejrůznější experimenty dokázaly, že cvičení ásan a meditace, nejlépe kombinace obou, snižují bolest u lidí s artritidou, bolestmi zad, syndromem karpálního tunelu aj.

33. Jóga snižuje potřebu léků

Studie ukazují, že lidé trpící astmatem, nemocemi srdce, vysokým tlakem, cukrovkou druhého typu a jinými, mohou začít užívat nižší dávky léků a cvičí-li pravidelně a důsledně, mohou někteří dokonce přestat léky užívat úplně. Je proto nutné hlídat dávkování a cvičíte-li jógu při současném užívání léků, je žádoucí konzultovat stav s lékařem, aby nedošlo k předávkování léků – dávka, která dříve byla potřebná, může již být příliš vysoká.

34. Jóga uzdravuje skrze vztahy

Vztah s učitelem jógy má sám o sobě léčivé účinky. Máte-li k němu plnou důvěru, svěříte-li se s obtížemi, jste-li vyslechnuti, když potřebujete, cítíte-li se respektováni... tím vším zvyšujete hojivé účinky jógy. Věříte-li svému učiteli, jste v pózách uvolněnější, můžete se zaměřit do svého nitra bez obav z okolí a pozitivní změny pak nastupují rychleji a snadněji. Proto je dobré hledat a najít lektora, který vám bude co nejvíce vyhovovat svým přístupem a pod jehož vedením budete mít chuť cvičit často a dlouhodobě. Zároveň se kolem jóga studií utváří komunita podobně smýšlejících lidí, u nichž můžete čerpat inspiraci, hledat pochopení, navázat celoživotní přátelství. V čem větší pohodě budete po duševní stránce, tím výrazněji na sobě terapeutické účinky pocítíte. A naopak :-)

35. Jóga zlepšuje duševní zdraví

Mnoho studií potvrdilo, že jóga zlepšuje psychologické zdraví v mnoha aspektech, včetně nálady, sebeúcty, vyrovnanosti. Snižuje pocity vzteku, zlosti, nepřátelskosti, které se podílejí, stejně jako kouření, diabetes či zvýšený cholesterol (působí-li chronicky), na srdečním selhání.

36. Jóga vede ke zdravějším návykům

Pravidelné praktikování jógy vede lidi k tomu, že si vybírají zdravější životní styl. Častěji chodí pěšky, více spí, lépe jedí, přestanou kouřit…

37. Jóga posiluje duchovní růst

Rosteme-li duchovně, máme pevnější zdraví…

38. Jóga navozuje placebo efekt

Skutečnost, že věříte, že vám jóga pomůže, umocní její účinky. Věříte-li v účinky, které jóga může mít, je větší pravděpodobnost, že budete cvičit denně. Budete-li cvičit denně, budou výsledky hmatatelnější a rychlejší.

39. Jóga nás povzbuzuje, abychom převzali zodpovědnost za své zdraví / uzdravení

V józe, na rozdíl od klasické medicíny, nejste pasivní. Základní esencí není to, co pro vás bude uděláno, ale co pro sebe uděláte sami. To má silný psychologický efekt. „Existuje něco, co mohu udělat, nemusím jen čekat…“

 

 

 

Jóga pro duši

Společné přání všech lidí je být šťastný. Zdá se však, že okamžiky ryzího štěstí jsou vzácné a nemůžeme si je přivodit, kdykoli chceme, natož je zažívat trvale. 

V těchto výjimečných momentech, kdy vnímáme dobro, jednotu a lásku, zažíváme pocit jakého si prosvícení, během něhož se to, co vidíme, cítíme, slyšíme a to, čehož se dotýkáme, stává naší součástí. Jsme-li přituleni k milému a naše ruka,  spočívající na jeho srdci,se rozplyne a stane se jeho součástí nebo hledíme-li na hvězdné nebe a celá ta krása nás úplně pohltí, vtáhne do sebe, uvědomíme si své místo v soustavě života. V  krátkých, nádherných záblescích vidíme věci, jaké jsou a přáli bychom si, aby se staly trvalou součástí naší reality, spíše než náhodně se objevujícími momenty.

Jóga je nástrojem, který nám umožní zažívat toto čisté štěstí častěji, neboť nás přenáší do přítomné chvíle, probouzí nás ze spirituální amnézie a my se můžeme rozpomenout, kým opravdu jsme. Jóga je prostředkem, který nám pomáhá odkrývat náš pravý potenciál. Dostává nás k vnitřnímu Já a tedy k napojení na Jednotu a síly, které propojují všechny bytosti dohromady.

Jóga nás vede k pochopení, že náš duchovní rozvoj máme ve svých rukou a můžeme růst pouze skrze vlastní zapojení, závazek, bádání. Ukazuje nám, jak odstraňovat ze svého života zamlžená skla, překážky na cestách, jak bořit bariéry, jak se vyhýbat dírám a srázům, jak se vyhnout nebezpečným cestám a kde najít odvahu ke zdolání nejvyšší skály.

Jóga nás neučí, že musíme být lepšími, ale jak zbořit všechna omezení, která jsme si vystavěli, a které nám brání být ve spojení se svou podstatou. Protože hlavní premisou je fakt, že my již dobří jsme, jsme dokonalé bytosti. Není tedy, co zlepšovat. Cílem je odkrýt nánosy nepotřebného balastu a spojit se se svým Já a tím i s Bohem, Jednotou, Vesmírem...

Jóga je způsob života a bytí, který umožňuje zažívat pravé štěstí. V každém momentu, kdy zaměřujeme svou pozornost ke svému dechu, do svého těla, k přítomnému momentu, zažíváme pulsující, živoucí ticho. Tento pocit přináší tolik radosti, naplnění a natolik nás osvěžuje, že se pro tento prožitek k praxi vracíme často a rádi. Jóga je jak prostředkem, tak cílem.

Jóga je o rovnováze. Je to série technik, které nám umožňují konstatně budovat disciplínu, sílu a sebeovládání, zatímco prohlubují uvolnění těla a uvědomění. Jóga je duchovní cesta, na níž je osm základních zastavení nebo chcete-li, osm hlavních pilířů. Podrobně je naleznete v záložce 8 cest jógy.

Jóga pro zdraví

Jóga je lék. Je to silný lék, ale pomalý lék. Ačkoli někteří pocítí ozdravné účinky prakticky ihned, nelze většinou očekávat vyřešení potíží, zmírnění bolestí, uklidnění stresu atd. přes noc. 

Jóga má velkou výhodu - čím více cvičíte, tím se její pozitivní účinky umocňují. (Což většinou neplatí pro léky, kde je třeba dávkování pro udržení účinku zvyšovat). S jógou je to tak trochu jako se hrou na hudební nástroj. Čím více se jí věnujete, tím jste lepší a tím více benefitů získáváte. Také vás to více baví, protože se vám rozšiřují možnosti. 

Navíc je léčba jógou bezpečná - nemá nežádoucí vedlejší účinky a je-li prováděna správně, nemůže vám uškodit. Je však třeba začít s odborným vedení kvalitního učitele.

Z toho je patrné, že jóga nemůže být řešením pro akutní stavy, jako infarkt, zlomenou kost, šířící se infekci či zánět slepého střeva. 

Hlavní, obecné, zdravotní účinky naleznete v záložce Účinky jógy na tělo. Jóga může být ale využívána také cíleně, na léčbu konkrétních neduhů, nemocí či jiných zdravotních omezení. Nazýváme ji potom jógou terapeutickou. 

Cvičení probíhá pod vedením velmi zkušených lektorů, kteří pracují např. s lidmi s depresemi, astmatem, chronickým únavovým syndromem, AIDS, roztroušenou sklerózou, poruchami srdeční funkce, diabetem, obezitou apod.

Ačkoli se může cvičit ve skupinách, je přístup vždy vysoce individuální a všechny techniky jsou upravovány pro potřeby a aktuální stav každého klienta. 

Tempo lekce bývá pomalejší, fáze úvodní a závěrečné relaxace je mnohem delší, je kladen větší důraz na nácvik dýchacích technik a často jsou využívání polštáře a deky pro podkládání jednotlivých částí těla při obnovujících polohách (restaurative yoga).

Klienti se speciálními potřebami by měli navštěvovat speciální hodiny terapeutické jógy zohledňující jejich zdravotní stav a cvičení jógy pravidelně konzultovat se svým lékařem-specialistou.

Filozofie jógy

Jóga není pouze cvičení ásán. Je to dokonalý, propracovaný systém, který nám ukazuje, jakou cestou jít, chceme-li duchovně růst. Nabízí nám osmidílnou Vznešenou stezku vedoucí ke svobodě mysli, ke zdokonalení, ke sjednocení s Nejvyšším, k Samádí. Nalezneme ji v Jógasútrách, klasickém díle Patandžálího. Základem stezky je práce na sobě, ovládnutí těla a mysli. Je to soubor zásad nebo chcete-li instrukcí, které nás vedou ke sjednocení vývojem správného myšlení, chování, mluvy, živobytí (dýchání, držení těla), koncentrace atd.

Osmidílnou stupnici začínají etická pravidla zvaná Yama a Niyama, třetím stupněm jsou ásany (cvičební pozice), pranayama (ovládnutí prány), pratyahara (utlumení smyslů), dhárana (koncentrace), dhyana (meditace) a posledním stupněm je samádhi (osvícení).

Dhárána je někdy též prezentována jako životní poslání, které je třeba následovat a neuhýbat z cesty.

Yamy

Yamy nás vedou ke sjednocení vývojem správného jednání. Praktikovat bychom měli:

Ahimsa (nenásilí, neubližování)

Zdrženlivost od jakéhokoli ubližování živé bytosti myšlenkou, slovem nebo činem. Utvrdit se v Ahimse lze pouze neustálou, bdělou snahou. Slib Ahimsy je porušen, ukážete-li vůči někomu pohrdání, chováte-li vůči někomu nerozumnou nechuť či předsudek, jste utrhovační, povídáte špatnosti o jiných, chováte nenávistné myšlenky. Je nutné vědomě vážit slova, aby nikomu neublížila. Neměli byste jíst maso ani vejce.

Nenásilí je nutné praktikovat též vůči sobě. Do ničeho se netlačit přes nechuť, necvičit přes bolest, neubližovat jakkoli sám sobě.

Do ahismy patří i to, že si nenechám na zádech dříví štípat, nenechám se šikanovat, vykořisťovat, nenechám se sebou zle nakládat. Nenechám si působit pocit viny, nenechám se sebou manipulovat, tlačit se v zájmu "strany a vlády" do něčeho, co mi škodí.

Satya (pravdivost)

Být pravdivý, pravdomluvný a žít pravdu. Být pravdivý ve svých pocitech, myšlenkách, činech a slovech. Být upřímný v první řadě k sobě samému. Uvědomovat si pokorně, že nejvyšší pravdu neznám, tudíž vše, co sděluji, je především můj názor a přesvědčení, ovlivněné mými předsudky a zkušeností. Nečinit se menšími, než jsme. Pravdivě ukazovat své přednosti a silné stránky, nesnižovat své schopnosti, být na ně hrdý, jelikož jsou darem a skrze ně mohu sloužit světu/Bohu.

V jógové praxi nepředstírat, že pózu zvládám tím, že ji někde šidím. Být pravdivý a cvičit správně, byť ne plnou ásánu.

Asteya (nepřivlastňování, nekradení)

Nekrást majetek, čas, pozornost, energii, pohodu, samostatnost... Nekrást něčího zadaného partnera, nebrat si věci, co mi nepatří (např. v práci obálky, tužky…), nepůjčovat si věci bez dovolení, neodcházet bez placení, nepřijímat laskavosti bez úmyslu je oplatit, mám-li nadbytek, dělím se. Nejíst špatné jídlo, nekouřit…protože tím tělu kradu zdraví.

Necvičit přes moc – nekrást svému tělu pozitivní účinky ásany tím, že jdu do bolesti a nepříjemné nepohody, že pózu šidím a trpím v ní.

Brahmacharya (zdrženlivost)

Brahmacharyu praktikujeme tehdy, pokud sexuální energii směřujeme k plnění svého životního poslání, pokud s ní neplýtváme na povrchní věci. Sexuální aktivita odčerpává nejvíce životní síly, táhne energii dolů. Oproti tomu při meditaci energie tělem stoupá. Cílem v tradičních školách je celibát, bezpodmínečný požadavek při pobytu v ášámech.

V našich běžných životech se snažíme nikoliv potlačit vlastní sexualitu, ale žít jí více vědomě, kultivovat ji. Nebýt ve vleku slepých sexuálních sil.  Sex sám o sobě může být ohromným zdrojem vitality a duchovního pokroku. Stejně tak i ohromným zdrojem odporu, nechuti a frustrace. Brahjmačarja nás více než k abstinenci vyzývá k povýšení sexuality z čistě pářivé biologické úrovně na úroveň spirituální. 

V jógové praxi se snažíme dosáhnou maximálního užitku s minimální energií. Tj. relaxujeme všechny svaly, které nepotřebujeme, nerozptylujeme svou mysl zbytečnými myšlenkami, jsme vědomě v pozici.

Aparigraha (nepřipoutanost, nehrabivost)

Nevytvářet si pouta ani k věcem, ani k lidem. Na ničem nelpít. Nevnímat sebe skrz to, co mám, co má moje rodina, čeho jsem dosáhl. Mít jen to, co opravdu potřebuji k životu. Platí zde, že kdo má hodně, nenachází uspokojení, jen další touhu. Viz. přísloví S jídlem roste chuť. Nemít problém věci darovat, rozdávat, když mně dosloužily.

Věřit v nadbytek, v nekonečné možnosti Vesmíru, věřit, že každý může mít, co si přeje a potřebuje. S tímto přístupem není třeba závidět a žárlit, krást a podvádět.

Při provádění ásan být sám sebou, dívat se vnitřním zrakem, neporovnávat se s ostatními, nesnažit se dosáhnou stejného provedení.

Niamy

Niyamy nás vedou ke sjednocení vývojem duchovních hodnot. Praktikovat bychom měli:

Saucha (čistota, neposkvrněnost)

Sauča nabízí mnoho úrovní interpretace. Od prostého dodržování pravidel hygieny přes provádění očistných kúr (diety, sauna, průplachy střev). Ale patří sem i očišťování se od tzv. psychických nečistot, mezi něž patří nevědomost, pýcha, připoutanost, averze, strach ze smrti. Snahou je dostat se ke své podstatě. Pokud máme v mysli, slovech či skutcích nečistotu, trpíme.

V jógové praxi udržujeme pořádek v tělocvičně, nepoužíváme agresivní deodoranty nebo naopak nezapácháme na lekcích potem, nešlapeme ostatním na podložky atd. Ásány cvičíme pro sebe, ne pro okolí.

Santosha (spokojenost)

Je dobré pečlivě sledovat naše preference a hodnoty. Spokojenost vyžaduje, abychom přijali vše, co máme dnes s vědomím toho, že zítřek přinese změnu.

Můžeme si klást otázky: Umím si vědomě prožít a užít stav klidu? Vychutnám si chvilku odpočinku? Najít spokojenost i v běžném chvatném pracovním dni? Umím si najít něco pěkného, oblažujícího i v malých všedních drobnostech? Dokážu si užít svůj život takový, jaký ho mám dnes? Žiju v přítomném okamžiku?

Studenti jógy praktikují samtoshu, jsou-li spokojeni s tím, kam jim jejich tělo umožňuje v daný okamžik zajít. Dnes jsou právě tak dobří, jak jsou a zítra se o kousek zlepší.

Tapas (sebekázeň)

Podle starých jogínů je člověk bez jógy jako nevypálený jílový hrnec a pravidelné cvičení jógy je jako vypalovací pec, která mu dává odolnost a sílu čelit osudu a naplnit jej. Klíčem je pravidelnost. Sebekázeň (Tapaz) je ohněm, který živí denní praxi a přiměje nás jít na podložku, i když se nám nechce.

Podstatou této niyamy je neustálá vůle uléhat znovu a znovu na podložku, vracet se myslí neustále do přítomného okamžiku, být soustavně vědomý, denně meditovat a zachovat si přitom všem vášeň a nadšení pro věc. Snoubí se zde závazek s důsledností a láskou.

Svadhyaja (studium)

Jóga je cestou k sobě, je to studium svého Já. Podstatou rozvoje sama sebe je uvědomění si své jedinečnosti a zároveň vědomí neoddělitelnosti od všeho kolem. Konkrétně je to praktikování Yam a Niyam v denním životě, meditace, cvičení jógy, čtení textů, rozhovory s učiteli i spolužáky…Cokoli, co povznáší našeho ducha a vede nás to k nám samým.

Při cvičení ásán se ptáme sami sebe, co cítíme a prožíváme po těle i po duši. 

Ishvara Pranidhana (uctívání nejvyššího principu)

Jde o pokyn: "Medituj a důvěřuj Bohu". Přičemž Íšvara je označení Boha bez podoby, božského principu bez tvaru, všudypřítomného a všepronikajícího. Těm, kteří nemohou uvěřit v božské inkarnace, jako byli Krišna, Buddha, Ježíš, nabízí jóga možnost obracet se na obecný božský princip a uctívat jej. Možná bychom to mohli říct ještě jinak: "Kultivuj a rozvíjej svůj vztah k Bohu", Pokud jsi zarytý ateista, pak propracuj a důkladně proargumentuj svůj ateismus. To je v pořádku, Pokud věříš v Ježíše, buď s ním a rozvíjej svůj vtah k němu, Je to zcela v pořádku. Pokud vnímáš božství v přírodě, je to OK. Ale nějak propracovávej vlastní koncepci.

Ishvara Pranidhana je vědomé konání dobra a následné odevzdání výsledků našich činů Bohu s pokorou a vírou, že vše bude, jak má být, jelikož existuje něco vyššího než JÁ.

V souladu s přítomným okamžikem mohu být pouze tehdy, vzdám-li se nadějí a strachů z budoucnosti.

Tento princip lze využít též v praktikování ásán. Nejprve se nějaké svaly musejí stáhnou (abychom docílili předklonu, zkrutu, záklonu…), ale zároveň se jiné svaly musejí uvolnit, aby nám žádaný pohyb byl umožněn. A právě rovnováha síly a odevzdání se vytváří ásánu.

Ásany

Ásana představuje třetí stupeň jógy. Ásany nás vedou ke sjednocení vývojem správného držení těla. Z pohledu jógy je tělo chrámem pro duši, a tudíž je nutné o něj pečovat. Ásany jsou tělesná cvičení, která protahují zkrácené svaly, posilují svaly ochablé, díky různým stlačením vnitřních orgánů a následným uvolněním zlepšují činnosti jednotlivých orgánů. Ovlivňují energetické proudění – otevírají meridiány, čakry a psychická centra v těle. Zvyšují pružnost páteře, posilují kosti, stimulují oběhový a imunitní systém. V souhře se správným dýcháním zklidňují mysl a odstraňují stres. Je-li praxe pravidelná a častá, získáme fyzické a duševní zdraví. Praktikováním ásan rozvíjíme sebekázeň a soustředění, což napomáhá meditaci.

Ásany lze cvičit dynamicky, rychle, s cílem rozproudit krevní oběh, zapotit se, prohřát tělo. Nebo lze ásany cvičit pomalu, s výdržemi v jednotlivých pozicích s plnou koncentrací pozornosti s cílem prohloubit duševní stabilitu, odpočinout si, zlepšit vnímání svého těla, dostat se k sobě a svému autentickému prožívání.

Rozlišuje se 12 základních ásan. (Celkový počet ásán/variací je uváděn na 900, někdy i v řádech tisíců.)

Pranayama

Pranayama nás vede ke sjednocení vývojem dechu. Jedná se o ovládání dechu s cílem rozvíjet vitální sílu (prána) v nitru člověka. Techniky dechových cvičení jsou navrženy tak, aby se jejich praktikováním dospělo k mistrovství ovládnutí dechu při současném uvědomění si propojení dechu, mysli a emocí.

Správné dýchání také významně posiluje vnitřní stabilizační systém těla, tedy svaly, které se podílejí na dýchacím procesu a zároveň nám umožňují stát pevně vzpřímeně. Tyto svaly jsou základem správného držení těla a provádění ásán.

Pratyahara

Pratyahara nás přibližuje ke sjednocení utlumením smyslů. Jakmile mysl získá kontrolu nad smysly, rušivé elementy zvenčí zmizí, mysl se může obrátit do nitra a soustředit se na další díly jógy. Učíme se vědomě odpoutat od vnějších rušivých podnětů (zvuků, vůní, dějů…) a zaměřit svou pozornost do nitra.

Dhárana

Dhárana nás vede ke sjednocení vývojem koncentrace, soustředěním mysli. Je to schopnost upřít mysl k určitému cíli a setrvat v tomto stavu. Na předchozím stupni se učíme odpoutat od vnějšího světa, na tomto překonáváme rozptylování mysli samotné. Pomáhá nám soustředění se na nějaký energetický bod v těle, na dech, na tiché opakování zvuku.  Zaměřujeme pozornost na jeden jediný bod. Prodloužené časové úseky koncentrace nás vedou k dalšímu stupni, k meditaci.

Dhyana

Meditace, stav, kdy je mysl kontinuálně ponořena do jediného bodu s minimem myšlenek.

Samádhi

Osvícený stav ponoření do absolutna. V tomto blaženém stavu jsou myšlenkové pochody neutralizovány, mysl je schopna soustředit se na svůj cíl a setrvat tak bez jakéhokoli rozptylování. Cvičící je zajedno s předmětem meditace, zcela se přerušilo spojení s vnějším světem a ustalo myšlení. Meditující zažívá nevýslovné štěstí a klid. Zmizí veškerý pocit oddělenosti. Je pociťována jednota s Vesmírem.

Videa zdarma

Postupně pro vás připravuji volně dostupná videa na různá témata. Přibývat budou zde :-)

Kontakty

Údaje pro platební styk:
Banka: mBank S.A., organizační složka
se sídlem: Sokolovská 668/136D, 186 00 Praha 8
číslo účtu: 670100-2202592699/6210
IBAN: CZ81 6210 6701 0022 0259 2699
SWIFT: BREXCZPP
Platební instrukce naleznete také na faktuře.
Při platbě prosím vždy uvádějte číslo faktury jako variabilní symbol.
Děkuji!

Majitelka webu a autorka videí:

Mgr. Michaela Levíčková Vlková

Slunečná 1753, 26601, Beroun 2

mobil: 605 583 469
email: videolekce@bezpecnajoga.cz
www.facebook.com/bezpecnajoga

IČ: 69471584
neplátce DPH